İğneli Epilasyon
İğneli Epilasyon Nedir ?
İğneli Epilasyon çok uzun yıllardır uygulanan bir kıl yok etme tekniğidir. Her türlü kılda uygulanabilmek ile birlikte günümüzde laser epilasyonun yaygınlaşması ile daha çok laser epilasyondan yanıt alamayan ince, açık renkli veya beyaz kılların yok edilmesinde kullanılmaktadır. Kılın köküne ve kıl şaftına yakın yerleşimli deri kök hücrelerine direkt yakıcı etkisi nedeniyle iğneli epilasyonda sonuçlar kalıcıdır.

İğneli Epilasyon Tekniği;
İğneli epilasyonda uygulama tekniği çok önemlidir. Kıl köküne ince steril bir iğne ile girilerek çok düşük akımlı bir elektriki uyarı yapılır. Bu işlemden sonra başarılı bir uygulamada kıl çekildiği anda tereyağından kıl çeker gibi gelir. Uygulama alanında kızarıklık, kabartı, bazen 1-2 gün süren küçük kabuklanma gözlenir.

İğneli epilasyon ustalık gerektiren bir uygulamadır.
Bu yöntemde, ince ve yumuşak bir iğneyle kıl köküne girilerek zayıf bir elektriksel akım uygulanır. Böylece kıl kökleri tahrip edilerek kalıcı bir çözüm sağlanır. Uygulanacak seans sayısı tüylerin çıkış süresi, yapısı, rengi ve yoğunluğuna göre belirlenir.Kullanılan iğneler steril ve tek kullanımlık olmalıdır. İğne paralel tutularak kıl folikülüne sokulur ve akım verilir.İğneyi çıkartmadan önce akım kesilir kıl folikülü tahrip olmuşsa kıl kolayca çıkar. Ciltte hafif kabarıklıklar veya kızarıklıklar görülebilir. Çok özenli çalışılmasına rağmen hafif kızarıklıklar normaldir.Uygulamadan hemen %100 sonuç almak mümkün değildir.Çünkü her kıl aktif üreme döneminde değildir. Aktif üreme dönemindeki kıllar daha kolaylıkla yok edilir.
Yaygın varisli hastalara, kalp pili kullananlara, hamilelere, şeker hastalarına, aktif enfeksiyonu olanlara, kanserli vakalara, sedef hastalığı- vitiligo- köbnerizasyon gösteren deri hastalığı olanlara ve AIDS- frengi gibi bulaşıcı hastalığı olanlara uygulama yapılmaz.

İğneli Epilasyon Sonrası;
Epilasyonu takip eden 24 saat içinde deriyi tahriş edebilecek parfüm,deodorant gibi kozmetik ürünlerinin sürülmemesi tavsiye edilir. Epilasyondan sonra cilt sıcak su ve kese ile tahriş edilmemelidir. Ilık su ve yumuşak bir sabunla uygulama alanı yıkanabilir. Enfeksiyon gelişmemesi için tedavi alanına antibiyotik içeren krem veya pomadların sürülmesi önerilir.
Copyright Pendik Yaşam ve Güzellik Merkezi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır
Mert